piątek, 14 maja 2010

Brytyjczycy badają język obcej cywilizacji!

Brytyjczycy badają język obcej cywilizacji!

Poznajmy język kosmitów
(fot. Creative Commons/kevindooley)

Wiele osób z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym nasze oczy ujrzą cywilizację pochodzącą z innego układu planetarnego. Niezależnie od zamiarów, jakie będą mieli "obcy" oraz ich progu rozwojowego, taka wizyta byłaby bardzo pożądana. Niewielu entuzjastów UFO zastanawia się jednak nad sposobem, w jaki będziemy ewentualnie komunikować się z kosmitami. Nie możemy przecież zakładać, że to oni będą uczyć się naszych języków. Tak też sobie pomyślał dr John Elliott z uniwersytetu w Leeds, który zainicjował rozwój programu, mającego na celu rozwiązanie ewentualnych problemów komunikacyjnych, na które możemy się natknąć.

Dziennik Daily Telegraph napisał, że pomysł naukowca opiera się na tworzeniu specjalnego programu komputerowego, który błyskawicznie będzie rozszyfrowywał strukturę mowy gości. Rozłożenie poszczególnych fraz czy zwrotów, których będą używać "obcy" powinno pomóc przynajmniej w zrozumieniu ich mowy. Program komputerowy mający nam ułatwić "dogadanie się" z przybyszami, oparty będzie głównie na bazie sześćdziesięciu istniejących języków, którymi komunikują się ludzie. Komputer wyposażony w takie oprogramowanie, w pierwszej kolejności dokona analizy porównawczej języka obcych z mową ludzką. Znalezienie wspólnego mianownika z naszymi językami byłoby już olbrzymim sukcesem.

Dr Elliott wierzy, że język którego używają "oni" musi mieć tak samo jak nasza mowa, jakiś logiczny porządek i spójną organizację. W innym wypadku byłby bezużyteczny, a jego istnienie byłoby nieuzasadnione. Oczywiście naukowiec zdaje sobie sprawę z tego, że ich kod językowy może być na tyle złożony, że program sobie z nim nie poradzi. Wówczas na pierwszym planie znajdzie się dążenie do wyodrębnienia form przypominających rzeczowniki i czasowniki, które są kluczowe przy tworzeniu zdania.

Na podstawie budowy poszczególnych form wypowiedzi, stosowanych przez obce cywilizacje w procesie mówienia, będziemy w stanie określić ich poziom rozwoju. Według badacza, im więcej słów będzie się znajdować w ramach jednej konstrukcji zdaniowej, tym wyższy będzie szczebel ewolucyjny kosmitów. Komunikaty, których będą używać, mogą stanowić coś, co przypomina stosowane przez człowieka języki bądź ich zmodyfikowaną kompozycję.

Istnieje jednak ryzyko, że nawet posiadanie skomplikowanej aplikacji komputerowej, będzie wymagało jakiegoś suplementu w postaci księgi kodów, która będzie wspomagać to, co stworzył dr Elliott. A i to nie gwarantuje sukcesu. Jednak jak słusznie zauważyło środowisko naukowe, najważniejsze jest to, że pierwsze kroki w odkrywaniu języka nieznanych cywilizacji spoza naszego układu, zostały już postawione

3 komentarze:

  1. Obecnie jest ponad 230 roznych jezykow na naszej planecie Ziemi.Jednak by czlowiek mogl zrozumiec drugiego czlowieka potrzebny jest...tlumacz.Zatem by zrozumiec Obcych(Alien)nalezy poznac ich forme komunikacji...-ben

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak do tej pory otrzymujemy informacje w Piktogramach(kregi w zbozu)obrazach rycinach jak tez i poprzez zjawiska wizualne.Zapis graficzny szumu pracy domowego odkurzacza niewiele sie rozni od szumu morza...Telepatia jest najprostrzym wytlumaczeniem formy kontaktu...ale czy aby napewno?

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, obcy kontaktują się z nami za pomocą piktogramów, i jak na razie przypuszczenia są takie ze kontaktują się oni także w formie telepatii, ale pewnie nie tylko ;)

    OdpowiedzUsuń