wtorek, 1 czerwca 2010

Najbardziej niezwykły krąg zbożowy w historii! Dzieło człowieka czy obcych?
Najbardziej niezwykły krąg zbożowy w historii! Dzieło człowieka czy  obcych?

Kręgi zbożowe, wokół których przez lata narosła niezliczona ilość teorii, nie przestają fascynować. Niedawno w Wielkiej Brytanii, która znajduje się w czołówce zestawienia krajów, w których kręgi zbożowe pojawiają się z największą częstotliwością, ponownie została dotknięta tym niezwykłym zjawiskiem. Jeden z piktogramów, który zlokalizowano nieopodal miejscowości Wilton w hrabstwie Wiltshire zrobił przeogromne wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych badaczach fenomenu.


Krąg o średnicy ponad 91 metrów pojawił się na polu rzepaku w sobotę, w godzinach porannych i wzbudził niemałą euforię wśród znawców tematu, którzy stwierdzili, że jest on powiązany ze złożonym wzorem matematycznym znanym jako tożsamość Eulera.

Lucy Pringle, która zajmuje się badaniem zjawiska kręgów zbożowych, wykonała fotografie piktogramu z helikoptera. Jej zdaniem, każda z części agroglifu reprezentuje inną część tożsamości Eulera. Dziennik "The Daily Telegraph" poinformował, że schemat wychodzących z poszczególnych linii myślników i przerw jest tak skonstruowany, że układa się w kod reprezentujący poszczególne litery alfabetu oraz symbole występujące w tożsamości Eulera.Matematycy często określają tę formułę jako "najpiękniejszy wzór". Profesor Keith Devlin ze Stanford University w Kalifornii w trakcie jednej z wypowiedzi nazwał go wzorem "sięgającym do głębin istnienia."

"To jedno z najgłębszych i najbardziej skomplikowanych równań z ostatnich 2 tysięcy lat. Wydaje się, że ten krąg zbożowy, to jakaś forma wizualnego przekładu." - powiedziała Lucy Pringle.

Brytyjski dziennik przypomniał, że "krąg Eulera" jest najnowszym z całej serii matematycznych, które pojawiły się w ostatnich latach. W 2008 r. na jednej z plantacji jęczmienia, również w hrabstwie Wiltshire, odkryto agroglif reprezentujący 10 pierwszych cyfr liczby pi.

Pierwsze relacje dotyczące kręgów zbożowych zaczęły się pojawiać ok. 1000 lat temu. Wielka Brytania w latach 70-tych przeżywała nawet tzw. "epidemię" kręgów zbożowych. W toku śledztwa udało się wyjaśnić, że na przestrzeni lat wiele znaków zostało sfałszowanych. W Polsce głośno o kręgach zrobiło się na początku nowego wieku, kiedy we wsi Wylatowo sporo takich form odkryto na lokalnych polach.

Fenomen często łączony jest ze zjawiskiem UFO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz