czwartek, 17 marca 2011

Bieguny Ziemi zamienią się miejscami?

Bieguny Ziemi zamienią się miejscami?

Biegun Północny bardzo szybko „migruje” w kierunku Rosji. Poważne zamieszanie czeka nie tylko nas, poza kłopotami z nawigacją statków i samolotów, ogromne problemy będą miały migrujące zwierzęta – podaje internetowe wydanie „ The Independent”.

Naukowcy twierdzą, że biegun magnetyczny Ziemi ulega stałym zmianom, a od 3 do 7 razy w ciągu miliona lat dokonuje się zamiana bieguna północnego na południowy. Istnieją na to dowody w postaci zmian struktury głębokich warstw skalnych. Jednak w ciągu ostatniej dekady prędkość, z jaką magnetyczny biegun północny się porusza, wzrosła trzykrotnie, osiągając 60 km rocznie. To najwyższa wartość w historii pomiarów.

Biegun magnetyczny Ziemi to nie to samo, co biegun geograficzny, czyli punkt najbardziej wysunięty na północ lub południe. Jest wobec niego przesunięty – w 2005 roku północny biegun magnetyczny miał współrzędne 82,7° N 114,4° W, a południowy 85°50 S, 65°47 E. Powstawanie pola magnetycznego wokół naszej planety jest związane z jej wewnętrzną budową. Sercem Ziemi jest zbudowane głównie z żelaza jądro, które otacza półpłynny płaszcz. Ciśnienie wewnątrz jądra jest 5000 razy wyższe niż na powierzchni Ziemi. Ruch ładunku elektrycznego w głębokich warstwach Ziemi sprawia, że wokół całej kuli ziemskiej tworzy się pole magnetyczne.

Dotychczas magnetyczny biegun północny znajdował się w Kanadzie, w pobliżu Wysp Ellefa Ringnesa. Obecnie przemieszcza się na zachód, w kierunku Rosji. Mimo iż naukowcy od dawna wiedzą, że ulega on zmianom w czasie, obecna prędkość przesunięcia może być niepokojąca. Wszystko wskazuje na to, że zamiana biegunów może się dokonać szybciej niż się spodziewaliśmy. Jakie będą tego konsekwencje?Przede wszystkim odczują to pracownicy transportu wodnego i powietrznego. Nawigacja bazuje tu właśnie na odczytach nowoczesnych kompasów. Brenda Geoghagan, rzecznik międzynarodowego lotniska w Tampa na Florydzie (USA) poinformowała, że nawigatorzy już teraz musieli wprowadzić wiele zmian w systemie kontroli lotów, ponieważ dane dotyczące położenia samolotów w powietrzu nie zgadzały się z faktycznym stanem.

Rządowa Administracja Lotnicza (US Federal Aviation Administration) podaje, że umiejscowienie północnego bieguna zmienia się o 1 stopień w ciągu 5 lat i nakazuje wszystkim lotniskom aktualizację parametrów lotów. Jeżeli dojdzie do całkowitej zamiany biegunów, kompasy zwariują, a wraz z nimi wszystkie urządzenia nawigacyjne. Jeżeli konstruktorzy sprzętu nawigacyjnego oraz nawigatorzy statków i samolotów nie dokonają na czas reorganizacji, czeka nas komunikacyjny chaos. zródło; http://odkrywcy.pl/kat,111406,page,2,title,Bieguny-Ziemi-zamienia-sie-miejscami,wid,13198655,wiadomosc.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz