wtorek, 31 lipca 2012

NASA: te dane zwaliły nas z nóg. 97 proc. powierzchni lodu Grenlandii zaczęło topnieć w ciągu 4 dniNa pierwszym zdjęciu widać pokrywę lodową Grenlandii 8 lipca. Około 40 proc. powierzchni pokrywy lodowej wykazuje oznaki prawdopodobnego topnienia. Na zdjęciu wykonanym 12 lipca widać, że 97 proc. wierzchniej warstwy pokrywy lodowej stopniało lub pokazuje prawdopodobne topnienie

 

Satelitarne zdjęcia pokazują, że na prawie całej wierzchniej warstwie lodu na Grenlandii wykryto topnienie. Stało się to zaledwie w cztery dni - informuje TOK FM. - Te dane po prostu zwaliły nas z nóg, sami myśleliśmy, że to jakiś błąd - przyznają naukowcy NASA. Latem topnieje średnio połowa powierzchni pokrywy lodowej Grenlandii. Na wzniesieniach woda zazwyczaj szybko zamarza z powrotem, przy wybrzeżach część wody zostaje w pokrywie lodowej, a część spływa do oceanu.

W tym roku tempo topnienia lodowca gwałtownie wzrosło, zaobserwowano je na prawie całej powierzchni grenlandzkiego lodu. Pomiary wykonane przez trzy niezależne satelity potwierdziły te dane. Uczeni z NASA stwierdzili, że przez kilka dni w lipcu wierzchnia warstwa pokrywy lodowej Grenlandii topniała szybciej, niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat obserwacji satelitarnej tej wyspy.

Dane dr Dorothy Hall z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda, która bada temperatury powierzchni Grenlandii, potwierdziła, że spektiometr pokazuje niezwykle wysokie temperatury i że topnienie dotknęło całej powierzchni lodu. Obserwacje potwierdzili także inni klimatolodzy.

Na podstawie satelitarnych zdjęć opublikowanych przez NASA widać, że w ciągu zaledwie 4 dni stopniało lub prawdopodobnie topnieje 97 proc. wierzchniej warstwy pokrywy lodowej. Powodem tego zjawiska jest ciepłe powietrze, które napływało nad Grenlandię już od maja.

W lipcu topniał nawet lód wokół stacji szczytowej, położonej na najwyższym punkcie lądolodu - 3216 metrów nad poziomem morza. Według danych z analizy rdzeni lodowych tak wyraźne i szerokie topnienie grenlandzkiego lodu nie wystąpiło od 1889 roku, co potwierdzało by, że tak silne topnienia występują raz na 150 lat. 

źródło: LINK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz