poniedziałek, 5 listopada 2012

Demony wampiryczne.

Przerażające, pojawiające się niemal w każdej kulturze - demony. 
Demony wypisane poniżej mają związek ze światem wampiryzmu.


 
Lilith - (Lilu, Lilith, Ardat lilith ) Demon ten napawa szczególnie przerażeniem. W późniejszej tradycji Żydowskiej demon ten był uznawany jako pierwsza żona Adama. Termin Lilith pochodzi z hebrajskiego, lecz tylko raz pojawił się w biblii na określenie nocnego ptaka w księdze Izajasza: " Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły przyzywać się będą wzajemnie; co więcej, tam Lilith przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek" (Iz 34, 14). Termin Lilith w dzisiejszym hebrajskim nie tylko oznacza biblijnego kobiecego demona, ale także sowę pójdźkę (strix aluco). W tradycji średniowiecznej jest ona pierwszą niewierną żoną z czterech jego żon oraz dręczycielką niemowląt. Przed Lilith mógł uchronić amulet z wypisanymi na nim trzema imionami aniołów: Senoi, Sansenoy, Sammanglof, którzy mieli za zadanie utopić Lilith w Morzu Czerwonym.

Empuzy i Lamie - Może ona się szczycić pierworództwem wampira i która gromadzi w sobie wiele jego cech. Kobiecy demon, zdolny wcielić się w różne postaci (zmiennokształtność) m.in. suki, krowy lub pięknej dziewczyny. Pod postacią kobiety obcowały z mężczyznami wysysając z nich siły witalne i powodując ich śmierć. Nieco pózniej Empuza przyłączyła sie do Lamii i obie sypiały z mężczyznami i wysysały z nich krew, kiedy byli pogrążeni w śnie. Często dochodzi do kontaminacji obu postaci i powstaje z nich jedna istota.

Strzygi (Striges) - Posiada wiele cech wampira: strix, czyli strzyga. Terminem strix Latynowie określili czarownice (wiedzme), a także nocnego ptaka, który nocą krążył nad kołyskami dzieci, by wysysać z nich krew, wydawały z siebie przy tym ostre i skrzeczące dzwięki (stridore).

Syreny - Na podstawie nie których elementów można by przypuszczać, że do grupy przodków wampira należałoby włączyć także syrenę. Postać mitologiczna, skompilowana ze względu na podwójny aspekt Według Homera były to śpiewające córki ziemi, wabiły marynarzy na swoje wyspy. Pierwotnie obiegowa opinia uważała je za dusicielki, opisywana jako kobiety-ptaki, z ludzką głową, piersiami i ramionami kobiety z ptasimi szpanami zamiast nóg. Na podstawie znalezisk archeologicznych można stwierdzić, że syrena pierwotnie była kobietą-ptakiem, dopiero później przedstawiona została jako kobieta-ryba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz