niedziela, 26 stycznia 2014

Ogham - Alfabet Druidów

Druidzi posługiwali się alfabetem znany jako " Ogamiczny . " Ten alfabet miał swoje początki  w średniowiecznej Irlandii . Oryginalne Ogamy zawierały dwadzieścia listów . Pięć więcej dodano później , w sumie 25 liter . Jedna z teorii o pochodzeniu tego tajemniczego alfabetu mówi, że został stworzony przez druidów w czasie okupacji rzymskiej . Według tej teorii, alfabet  został stworzony tak, że druidzi mogli wysyłać wiadomości do siebie bez obawy o ich odczytania przez Rzymian przyzwyczajonych do alfabetu łacińskiego . Inna teoria mówi, że ma swoje korzenie w sanskrycie. Zarówno Ogamy i sanskryt są napisane na jednej linii końcowej łączącej, więc ta teoria ma też swoje zalety, zwłaszcza, że kultura Celtycka jest pochodzenia indoeuropejskiego. Obie te teorie mogą być prawdziwe. Bez względu na jego pochodzenie, Ogamy są używane przez wielu współczesnych Druidów zarówno do komunikacji jak i wróżbiarstwa . W celach wróżenia , każda litera Ogamiczny jest wpisana na runy . Każdy z tych run zwiera przepowiednie lub ma konkretne znaczenie. Te runy są zwykle umieszczone w torbie żurawia, przed wróżbą wstrząsa się je lub miesza a następnie wyciągnąć i kładzie się na różne sposoby i interpretowane .
http://www.shee-eire.com/Drawings-Artworks/Enhanced-Artworks/og-updown.gif

Każdy z 25 litery Ogamiczny jest związany z roślina, dlatego czasami nazywany jest celtyckim alfabetem drzewnym, jest to nieco mylące, ponieważ niektóre z roślin w Oghamach nie są drzewami. Dla osób interesujących sie uzdrowieniem i magicznymi właściwościami roślin, Ogamy są doskonałym propozycją aby rozpocząć magiczną podróż. Znając lecznicze i magiczne właściwości roślin Ogamicznych, mamy  podstawowy fundament zarówno w ziołolecznictwie jak i magii. Ponadto, ponieważ każda litera Ogamiczna związana jest z rośliną, jeden Druid może zostawić wiadomość dla innego Druida po przez organizowanie liści na sznurku. Każdy liść oznacza roślinę z z alfabetu Ogamicznego i każda roślina reprezentuje nas.
Kalendarz używany dzisiaj przez wielu pogan jest kalendarzem księżycowym , w przeciwieństwie do kalendarza słonecznego używany przez większość krajów zachodnich. Ten pogański kalendarz księżycowy, opracowany przez Roberta Gravesa dzieli się na trzynaście miesięcy po 28 dni, z jednym dodatkowym dniem pozostałym.

 http://www.shee-eire.com/Drawings-Artworks/Enhanced-Artworks/og-side.gif

 Każdy miesiąc Celtyckiego kalendarza księżycowego wiąże się z drzewem i literą z alfabetu Ogamicznego. Celtycki horoskop może być wykonana poprzez znalezienie miesiące drzewa swojego urodzenia.
Ogamy "zawierają" kalendarz, środki do wróżenia i środek uzdrowienia. Oczywiście jest wiele więcej informacji na temat tego niezwykłego alfabetu...Zatem każdy, kto chce mieć lepsze podstawowy,  zagłębi się dalej w Oghamy aby osiągnięcia swój celu jako Druid.


Jemioła
Jemioła został uznany za zbyt święte zioło by nosiła nazwę celtycką.
W celtyckim kalendarzu drzewnym, Noc Jemioły przypada na dzień po przesileniu zimowym,
Jemioła to bardzo szczególne i święte zioło starożytnych Druidów, którzy nazwali je  "All-Heal". Według Pliniusza Starszego jemioła, musiała zostać ścięta złotym sierpem i nie mogła dotknąć ziemi po ścięciu. 
Koło Feige Find to graficzne przedstawienie koncepcji Drzewa Życia. Zawiera ona pięć grup pięciu liter Ogamiczny w pięciu okręgach. Każdy z liter Ogamiczny oznacza roślinę. Trzynaście liter reprezentuje również 13 miesięcy roku Pogańskiego. Kręgi Feige Find  można również interpretować jako drogę roczną  przesuwających się po niej gwiazd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz